yarrl a najważniejsze trendy technologiczne w sektorze publicznym w 2024 r.

17.4.2024

Wczoraj (16.04.2024  r.) Gartner wskazał pięć najważniejszych w swojej ocenie trendów technologicznych w sektorze publicznym w 2024 r., które pomogą liderom tego sektora w dostarczaniu lepszych, szybszych i efektywniejszych usług dla obywateli. Jak to zwykle u Gartnera, zostało to przedstawione w przejrzysty i łatwy do zrozumienia sposób:

Wprawdzie yarrl nie posiada takiej mocy analitycznej, jaką dysponuje Gartner, ale muszę z satysfakcją odnotować, że nasze wieloletnie doświadczenie we współpracy z sektorem publicznym połączone z nieustannymi obserwacjami trendów technologicznych, doprowadziło nas do podobnych wniosków już jakiś czas temu.

W dużym skrócie Gartner wskazuje, na:

  • Zapewnianie bezpieczeństwa w sposób adaptacyjny, czyli modele bezpieczeństwa łączące i stale dostosowujące narzędzia, techniki i talenty cyberbezpieczeństwa do zmieniającego się krajobrazu zagrożeń;
  • Ekosystemy tożsamości cyfrowej, czyli wzmocnienie strategii cyfrowej tożsamości opierające się na przypadkach użycia i partnerstwach, które wyłamują się z tradycyjnych silosów sektorowych w celu zwiększenia wartość dla obywateli, rządu i biznesu;
  • Sztuczna inteligencja dla analityki decyzyjnej, czyli konieczność zainwestowania w narzędzia i rozwiązania z obszarów uczenia maszynowego (ML), analityki i generatywnej sztucznej inteligencja (Gen AI), ponieważ te technologie dojrzeją w ciągu najbliższych dwóch lat i połączą się w zestaw narzędzi, które będą wspierać lepsze świadczenie usług publicznych.
  • Zwinność platformy cyfrowej, czyli adopcja rozwiązań opartych na platformach, takich jak cloud i platformy low-code, co przyspiesza wdrażanie rozwiązań biznesowych i eliminuje ryzyka związanego z dostarczaniem usług, jakie są związane z tradycyjnymi systemami, a także pozwala na łatwe i szybkie dostosowywanie i skalowanie rozwiązań do potrzeb obywateli.
  • Programowe zarządzanie danymi, czyli systematyczne i skalowalne podejście umożliwiające wykorzystanie zasobów danych w całej organizacji oparte na platformach automatyzacji i ich zdolności do wykorzystania mechanizmów sztucznej inteligencji (AI).

W yarrl szczególnie celnie trafiliśmy w trzy ostatnie trendy wskazane przez Gartnera.

W obszarze określonym przez Gartnera jako Sztuczna inteligencja dla analityki decyzyjnej wciąż przeglądamy i pracowicie testujemy rozwiązania, w których wykorzystanie Gen AI daje istotne, przewidywalne i mierzalne korzyści, a jednocześnie nie wymusza kompromisów w kwestiach etycznych, czy związanych z bezpieczeństwem. Miejsc potencjalnych zastosowań jest mnóstwo, od wykrywania nadużyć po odpowiedzi na pytania obywateli, a przecież chat i voice boty to jedna z specjalności #teamyarrl. Usługi naszego contact center już od maja będą produkcyjnie wspierane przez technologie AI.

W obszarze Zwinności platformy cyfrowej jeszcze w ubiegłym roku postanowiliśmy zainwestować we własną platformę low-code, która już od maja 2024 znajdzie się w naszej ofercie. Dokonaliśmy akwizycji gotowej platformy (CasePro) wraz z licznymi aktywnymi wdrożeniami w sektorze finansowym po to, żeby uniknąć ryzyka i czasu związanego z jej budową. W zasadzie już dzisiaj jesteśmy gotowi do zaoferowania jej funkcjonalności w ekosystemie sektora publicznego.

Zautomatyzowane zarządzanie danymi to w zasadzie nasza rutyna. W projektach takich jak budowa usługi Twój e-PIT w ciągły sposób rozwijamy funkcjonalności jednocześnie zwiększając poziom dojrzałości podążając m.in. za wskazówkami określonymi we frameworku Data Value Pyramid.

Pozostaje więc tylko podziękować Gartnerowi za potwierdzenie, że energia wydatkowana przez nas ostatnich 2-3 kwartałach w małym tylko stopniu zwiększyła entropię wszechświata, bo jej przeważająca część zamieniła się w już widoczne rezultaty, które szybko zapewnią nam sensowny ROI.

źródło: https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2024-04-16-gartner-announces-the-top-government-technology-trends-for-2024

Sławomir Połukord
Prezes Zarządu