Platforma low-code dla bankowości korporacyjnej i oceny ryzyka w banku BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego – polski bank państwowy, jedyny tego rodzaju podmiot w Polsce, należący w całości do Skarbu Państwa. Został powołany ustawą do wspierania rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.
Zespół wdrożeń dla sektora finansowego yarrl S.A. (wcześniej w ProService Finteco, a jeszcze wcześniej w Bonair) współpracuje od lat z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w dwóch obszarach biznesowych:
- aplikacja CRM dla bankowości korporacyjnej do zarządzania relacjami z klientami i innymi interesariuszami zrealizowana na autorskiej platformie low-code,
- system ratingowy wykorzystujący autorski silnik decyzyjny low-code wraz ze środowiskiem uruchamiania, testowania i dokumentowania modeli ratingowych.
Zbudowana w kilka miesięcy, na platformie low-code, aplikacja CRM obejmuje m.in.:
- widok 360°,
- centralizację przetwarzania i udostępniania informacji,
- ankiety (AML CREBA i PSK), notatki, newslettery,
- wskaźniki NPS, CSI, CES,
- relacje, kontakty, zadania,
- sprawy związane z obsługą interesariuszy, zadania ad hoc,
- kontrolę i monitorowanie spraw,
- repozytorium dokumentów,
- zgody, retencja,
- integrację API,
- bezpieczeństwo OWASP ASVS L2.
Wdrożona w banku aplikacja CRM wspiera automatyzację procesów, kontrolę wykonania zadań, poprawia efektywność i jakość obsługi procesów biznesowych. Dzięki centralizacji przetwarzania i udostępnianiu dokumentów skraca czas przeszukiwania archiwów, usprawnia wykonanie terminowych zadań. Atrakcyjny interfejs użytkownika, elastyczne raportowanie i intuicyjna nawigacja w systemie ułatwiają obsługę zadań, a usługi integracyjne API umożliwiają integrację i automatyczną wymianę danych z systemami banku czy wywiadownią gospodarczą.
CRM na platformie low-code wspiera automatyzację procesów, kontrolę wykonania zadań, poprawia efektywność i jakość obsługi procesów biznesowych
Rozwiązanie oferuje elastyczne możliwości nadawania uprawnień i określenie uprawnień użytkownika do poszczególnych operacji w oparciu o model ABAC (ang. Attribute Based Access Control). Zastosowane podejście polega na przypisywaniu dodatkowych cech użytkownikom. Model ten rozszerza standardowe podeście oparte o role i pozwala na intuicyjne tworzenie rozbudowanych schematów akceptacji w ramach organizacji, w tym organizacji wielopodmiotowych.
Silnik decyzyjny low-code do tworzenia i utrzymywania algorytmów oceny ryzyka klienta instytucjonalnego, samodzielnie przez analityków banku:
- zintegrowany ze środowiskiem banku,
- zaawansowane narzędzia do projektowania, weryfikacji, testowania i dokumentowania modeli ratingowych,
- ocenia ryzyko i dostarcza rekomendacje w procesie kredytowym,
- dostarcza środowisko uruchomieniowe i moduł debugowania dla projektanta – analityka banku.
Proces projektowania algorytmów odbywa się zgodnie z filozofią low-code - bez kodowania i jest realizowany przez analityków banku
Narzędzia typu „przeciągnij i upuść” (drag&drop), umożliwiają analitykom banku szybkie opracowywanie i modyfikację algorytmów ratingowych bez potrzeby angażowania programistów czy dostawcy technologii. Autorska platforma low-code zapewnia zaawansowane możliwości modelowania logiki algorytmów, udostępniając projektantowi rozbudowaną bibliotekę komponentów, w celu szybkiego projektowania i uruchamiania algorytmu. Analityk biznesowy może samodzielnie tworzyć, integrować, testować i wdrażać modele decyzyjne oraz algorytmy ratingowe.
Środowisko low-code jest przeznaczone dla analityków, którzy dobrze rozumieją domenę biznesową, ale nie muszą posiadać kompetencji programistycznych ani dogłębnej wiedzy technicznej w zakresie IT, w celu efektywnego realizowania rozwiązań. Ci użytkownicy tworzą nowoczesne systemy informatyczne przy użyciu intuicyjnych edytorów i elementów typu „przeciągnij i upuść” wdrażając koncepcję „citizen developer”.