MES.pro w Browarze Warka
Browar Warka
Browar w Warce jest, przynajmniej na tle większości browarów Grupy Żywiec, bardzo młody. Powstał bowiem w 1975 roku, choć tradycje piwowarskie w regionie sięgają XV wieku. Świadczy o tym także etymologia nazwy miasta i flagowej marki tutejszego browaru – warka, w fachowym słowniku piwowarskim to jednostka miary oznaczająca porcję piwa uzyskaną podczas jednego warzenia. Warka ma więc najbardziej piwną nazwę ze wszystkich marek. Piwa z Browaru w Warce szybko zyskały wiernych fanów. Najsłynniejsza z nich – wspomniana Warka – to klasyczny lager, który swój aromat zawdzięcza starannie pielęgnowanemu chmielowi, kunsztowi chmielarzy oraz pasji piwowarów.
Cele biznesowe Browaru
- Kontrola na bieżąco jakości produktów
- Skrócenie czasu zwolnienia partii
- Redukcja kosztownych badań laboratoryjnych
- Możliwość samodzielnej rozbudowy i modyfikacji logiki systemu przez pracowników Browaru
- Rezygnacja z formy papierowej w kontroli jakości i przejście na formę elektroniczną.
Wyzwania, jakie stanęły przez zespołami Browaru i ProService Finteco
Opracowanie eksperckiego systemu wspierającego specjalistów Browaru w zarządzaniu jakością produkcji:
- Przetworzenie w czasie rzeczywistym danych pobieranych bezpośrednio z ponad 3 tysięcy czujników i sterowników linii produkcyjnych
- Dostarczenie operatorom bieżących informacji jakościowych, analiz i rekomendacji w graficznym środowisku
- Intuicyjny interfejs aplikacji odwzorowujący cyfrowy model zakładu z możliwością samodzielnej parametryzacji modelu i kształtowania logiki rozwiązania przez analityków Browaru.
Wdrożone rozwiązanie
Zespół ProService Finteco opracował i wdrożył z zespołem Browaru Warka dedykowaną aplikację na platformie CasePro klasy no-code (opracowywanie aplikacji odbywa się bez kodowania). System wspiera możliwość samodzielnej rozbudowy i modyfikacji początkowej konfiguracji przez pracowników Browaru.
Wdrażając MES.pro Browar otrzymał rozwiązanie, które w każdym momencie może samodzielnie aktualizować i dopasowywać do bieżącego procesu produkcyjnego, sterowników i czujników zainstalowanych w liniach produkcyjnych oraz oczekiwań użytkowników. Użytkownik komunikuje się z systemem poprzez przeglądarkę www, więc nie ma potrzeby instalacji aplikacji na stacjach użytkowników.
Co mówi o nas klient?
„Wdrożone rozwiązanie MES.pro pomaga nam na bieżąco kontrolować jakość produktów. Nie tylko przetwarza dane z tysięcy czujników, ale udostępnia informacje i rekomendacje operatorom do zarządzania jakością. W konsekwencji system skrócił czas zwolnienia partii i pozwolił na rezygnację z pracy 3-zmianowej laboratorium„
– Marek Iwański, Senior Automation Specialist w Browarze Warka.
Uzyskane efekty
Wdrożenie rozwiązania pozwoliło wyeliminować 3-zmianową pracę laboratorium i udostępniło narzędzia dla analityków do udoskonalania procesu produkcyjnego.