Centralny Generator Dokumentów

Wdrożenia i metodyka low-code, przykład aplikacji opracowanej bez kodowania

Low-code to podejście do tworzenia aplikacji biznesowych bez kodowania. Zamiast używać różnych języków programowania Meltemee - nasza platforma low-code, dostarcza projektantowi graficzne środowisko twórcze, dzięki któremu każdy z procesów czy algorytmów od razu po zaprojektowaniu (przeciągnij i upuść - drag & drop) działa i może zostać zweryfikowany przez klienta lub sprawdzony w środowisku uruchomieniowym (debugger). Dzięki wizualnemu podejściu do projektowania oraz wstępnie zbudowanym szablonom platforma Meltemee umożliwia zarówno profesjonalnym programistom jak i użytkownikom biznesowym wspólne tworzenie i wdrażanie aplikacji biznesowych szybciej, przy niższych kosztach, a po wdrożeniu szybszą reakcję na zmieniające się potrzeby biznesowe.

Projekty low-code

Zwykle projekty low-code realizowane są w siedmiu krokach:  

  1. analiza wymagań  
  2. model danych, w tym schemat aplikacji, struktura encji, relacje 
  3. interfejs użytkownika, formularze, strony, widoki, role i atrybuty użytkowników, uprawnienia  
  4. logika biznesowa i przepływy pracy
  5. integracja usług zewnętrznych
  6. testy, zapewnienie jakości, uruchomienie  
  7. stabilizacja i doskonalenie na podstawie opinii użytkowników i interesariuszy.

Ta lista wydaje się prosta, ale w korporacjach wybór technologii low-code zwykle oznacza wdrożenie aplikacji klasy enterprise.  Oczekiwane funkcje takiej aplikacji są złożone, procesy i algorytmy skomplikowane, do tego sprecyzowane najczęściej na dość wysokim poziomie abstrakcji (zespół klienta jest obciążony innymi obowiązkami, a sponsorzy projektu po podjęciu decyzji o uruchomieniu wdrożenia mają inne priorytety). W takich przypadkach najlepiej sprawdza się nam realizacja projektu z koncentracją na funkcjach – sposób podejścia do projektów najlepiej opisany jest w metodyce FDD - Feature-Driven Development.

FDD - Feature-Driven Development - podstawową miarą postępu prac w projekcie jest działająca aplikacja

Nasza zwinna metodyka wpisuje się w postulaty Agile: przede wszystkim skupia się na celu projektu i dostarczaniu działającego oprogramowania w jak najkrótszych odcinkach czasu, zgodnie z zasadą, że podstawową miarą postępu prac w projekcie jest działająca aplikacja. Rynek korporacyjny to nie tylko skomplikowane procesy, ale także wysokie wymagania bezpieczeństwa aplikacji low-code i złożone polityki uprawnień. Platforma Meltemee zapewnia zgodność z OWASP ASVS L2, czyli zapewnia aplikacjom poziom bezpieczeństwa uprawniający do przetwarzania danych wrażliwych czy prawnie chronionych, a elastyczny model uprawnień ABAC (Attribute Base Access Control) pozwala na wdrożenia nawet w strukturach wielofirmowych.  

Przykład aplikacja low-code - centralny generator dokumentów

W naszym cyklu o platformie i aplikacjach low-code chcielibyśmy omówić wybrane przykłady rozwiązań, żeby pokazać:

  • z jednej strony uniwersalność platformy low-code,  
  • z drugiej zaś sprawność zespołów projektowych.  

Dysponujemy wieloma tzw. „pudełkowymi” aplikacjami low-code, które po parametryzacji mogą być w krótkim czasie uruchomione u klienta. Takie rozwiązania zwykle służą do automatyzacji procesów, decyzji i algorytmów. Jedną z takich aplikacji, o której warto wspomnieć jest Centralny Generator Dokumentów.  

Generator może wykorzystywać szablony dokumentów przygotowane w narzędziach Office, formatowanie, czcionki, kolory, elementy graficzne czy logo zgodne z wizerunkiem organizacji. Aplikacja integruje się poprzez API z procesem przetwarzania danych i zgodnie z tym procesem

  • dostarcza odbiorcom elegancko sformatowane dokumenty,  
  • czuwa nad kompletnością danych, ścieżką akceptacji i retencją dokumentów.

Dynamiczne szablony pozwalają generować w procesie biznesowym profesjonalne dokumenty wykorzystujące dane z procesów i aplikacji z oczekiwaną treścią i formatem. Generator oszczędza czas, pozwala unikać błędów i prowadzi archiwum dokumentów, do którego dostęp jest zgodny z modelem uprawnień ABAC, więc pozwala na wdrożenie rozbudowanych modeli uprawnień.